A zsidó történelem Bajorországban a remény, a veszteség, az újjáépítés és a mélyre nyúló gyökerek története. Számomra azonban a zsidóság több, mint egy vallási közösség –a kulturális és társadalmi identitás szerves része, amely meghatározza történelmünket és alakítja jövőnket. Szeretném ezt az előszót egy személyes történettel kezdeni.

Egy idős, törékeny asszonyt 1945-ben egyetlen éjszaka alatt űztek el otthonából Gyöngyös városában. Másnap reggel az utcán találták őt és családtagjait – megverték, megalázták, majd a gettóba kényszerítették őket. Lányával és annak férjével együtt a nácik elhurcolták, és néhány héttel később Auschwitzban meggyilkolták. Unokái azonban túlélték.

Egy zsebkendő maradt az asszonytól – egy egyszerű, jelentéktelen tárgy, amelyet könnyek áztattak át, és amely néma tanúja egy felfoghatatlan tragédiának, és érthetetlen szenvedésnek. Ezt a zsebkendőt nagyapám őrizte meg. Családom története az egyik oka annak, hogy a zsidóság számomra olyan mély jelentőséggel bír.

2015 óta abban a kiváltságban van részem, hogy Magyarország müncheni főkonzuljaként szolgálhatok. Ez idő alatt szoros és szívélyes kapcsolatot építettem ki a Müncheni és Felső-Bajorországi Izraelita Hitközséggel, különösen Dr. h.c. mult. Charlotte Knobloch elnök asszonnyal, akinek elkötelezettségét és erejét rendkívüli módon tisztelem. A hitközség számomra különleges példa: nemcsak intenzíven foglalkozik a múlttal, hanem aktívan dolgozik a közös jövő építésén. Tagjai mélyen gyökereznek München és Bajorország életében – jelentősen hozzájárulnak a régió kultúrájához, művészetéhez, tudományához, gazdaságához és politikájához.

Budapest ad otthont Európa második legnagyobb zsidó közösségének, amely virágzó és sokszínű. A holokauszt pusztító veszteségei ellenére – amely során 600.000 magyar zsidót, főként vidékről, köztük családom tagjait is brutálisan meggyilkolták – Budapest a háború végéig a zsidó élet központja maradt.

Magyarország azonban nemcsak az európai zsidóság számára jelentős. Bajorországgal közös ezeréves történelmünk, amelyet királynők és királyok formáltak, szimbolizálja országaink szoros kapcsolatát. Ez a történelmi kapcsolat mély társadalmi kötelezettségeket hagyott maga után, amelyek a mai napig számos kulturális, társadalmi és gazdasági partnerségben nyilvánulnak meg.

2010 óta Magyarország zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, és Budapesten a zsidók biztonságban élhetnek, mentesen azoktól a támadásoktól és incidensektől, amelyek sajnos Nyugat-Európa egyes részein egyre gyakoribbak. Mi nyíltan kimondjuk, hogy a tömeges migráció antiszemitizmust hoz magával. Magyarország Izrael erős barátja, és határozottan kiáll a zsidó élet mellett.

Személyes és szakmai szívügyemnek tekintem, hogy szoros kapcsolatot ápoljak a hitközséggel. A Müncheni Izraelita Hitközség újjáalapításának 80. évfordulója alkalmából szívből kívánok minden jót és sok sikert a jövőre.